BUTİK TASARIM ANLAYIŞI

etiket bulutu
BUTİK TASARIM ANLAYIŞI
Butik üretim anlayışı bir bütün olarak kabul edildiğinde işe tasarımdan başlnamsı gerekliliği açıklıkla görülmektedir. Kullanılan modern teknoloji ürünü bilgisayar programları işleri çok kolaylaştırsa da gemi mutfağı gibi özel tasarımlarda "butik üretim" yaklaşımından vazgeçilmemelidir.

GEMİ İNŞASINDA ÇOK YÖNLÜ TEDARİKÇİLER

etiket bulutu
GEMİ İNŞASINDA ÇOK YÖNLÜ TEDARİKÇİLER
Gemi inşasında, müşteri isteklerini en kısa sürede ve en kaliteli üreten tedarikçi olmak yetmiyor. Gemi üreticileri, esnek üretim koşullarına uyan, birden fazla alan ve sektörde hizmet verebilen tedarikçiler arıyor. Bu tedarikçilerin tüm özellikleri ile gemi inşasına uygun ve dokümantasyon ve proje hazırlama konusunda yeterli olmaları bekleniyor.

ISO 9001 KALİTE YÖNETİM SİSTEM STANDARTININ ÜRÜN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

etiket bulutu
ISO 9001 KALİTE YÖNETİM SİSTEM STANDARTININ ÜRÜN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
ISO 9000 serisi standartlar Kalite Yönetim Sisteminin mükemmelliğine odaklanmış standartlardır. Bu standartlar aslında şirketlerin yönetim sistemlerinin geliştirilmesi için gerekli yapılanmayı sağlamak ve bu yapılanmanın asgari koşullarının oluşup oluşmadığını ve yaygın bir şekilde kullanılıp kullanılmadığını denetlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Peki ürün üzerinde doğrudan etkisi olmayan bu standartları kullanarak nasıl ürün kalitesini arttırmak ve ürünlerimizi geliştirmek mümkün olacaktır ?

Askeri Projeler Ne Katıyor ?

etiket bulutu
Askeri Projeler Ne Katıyor ?
Gemi inşa sektörünün alt yüklenicileri MİLGEM (Milli Gemi) projesi ile askeri standartlarla tanıştılar. birçok sektör ve alanada askeri standartlar biliniyor olsa da gemi inşa alt yüklenicileri için bu konu yabancı olarak kalmıştı. Sadece MİLGEM değil, bir çok askeri amaçlı projeler üretilmekte, kamuya yapılan gemi sayısı gittikçe artmaaktadır.

İşte bu yeni iş alanı her tedarikçi için heves yaratsa da beklenen standartlara uygunluk ve konulan krterleri sağlayabilmek kolay olmadığından bir çok kuruluş işin başında vaz geçmektedir. bir yandan kırılgan yapıdaki yetersiz firmalar elenmekte bir yandan da kendini geliştirenler büyümektedir.

Bu yazımızda askeri gemi projelerinin özel sektör şirketlerine neler kattığı anlatılmaya çalışılmıştır.

UYGUN PLANLAMA - UYGUN ÜRETİM

etiket bulutu
UYGUN PLANLAMA - UYGUN ÜRETİM
En güzel projelerin uygulama sırasında nasıl değiştiklerini ve bunun sonunda müşteri ile tasarımcının karşı karşıya geldiklerini düşününce hatanın nasıl oluştuğunu da görmek mümkün oluyor.
çözümler bir başka yazı konusu olacak ama bu yazıda kısaca hata kaynaklarını irdelemek istedik.
umarım yararlı olmuştur.